Badania wariografem w praktyce detektywistycznej

Badania wariografem w praktyce detektywistycznej

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Praca
Liczba głosów: 0

Wariograf (wykrywacz kłamstw) to popularne narzędzie do przesłuchań, które pozwala ustalić, czy dana osoba mówi prawdę. Policja (szczególnie wydział kryminalny) wykorzystuje go nagminnie podczas przesłuchiwań. Wariograf może jednak przydać się także w praktyce detektywistycznej, np. by ustalić, czy dany małżonek miał romans. Co jeszcze warto wiedzieć o maszynie wariograficznej?

Wariograf – działanie w praktyce

Maszyna wariograficzna monitoruje parametry życiowe przesłuchiwanej osoby, która odpowiada na serię pytań. Mierzy takie czynniki, jak ciśnienie krwi, tętno, oddychanie. Według odgórnej teorii: jeśli ktoś kłamie, to ma przyspieszone tętno i ciśnienie krwi, oddycha ciężej.

Klasyczny test wariografem składa się z dwóch części: wywiadu przed ścisłym badaniem i badania rzeczywistego. Podczas rozmowy operator urządzenia zadaje podejrzanemu pytania dotyczące jego pochodzenia. Wyjaśnia również, jak działa maszyna.

Choć istnieje kilka różnych typów wariografu, wszystkie działają na identycznej zasadzie: mierzą zmiany ciśnienia krwi, oddychania i przewodnictwa skóry podczas badania. Badana osoba jest podłączona do maszyny za pośrednictwem specjalnych czujników, przymocowanych do jej palców i klatki piersiowej. Operator zadaje pytania związane ze śledztwem, mających na celu wywołanie fizjologicznej odpowiedzi organizmu u podejrzanych, jeśli kłamią. Po zakończeniu badania nadchodzi czas na wyniki testu – interpretowane przez przeszkolonego egzaminatora.

Kiedy stosowany jest wariograf? Czy tylko podczas śledztw?

Maszyna wariograficzna jest powszechnie używana przez organy ścigania w celu ustalenia, czy dana osoba kłamie. To jednak niejedyna sytuacja, kiedy może być wykorzystana. Stosuje się je w ramach usług detektywistycznych. Wariografy czasem stosuje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej (rzadko), w sprawach rozwodowych lub o opiekę nad dzieckiem. Pozwalają ustalić, czy dana osoba kłamie na temat swojego zaangażowania w romans, czy stosowała przemoc wobec dzieci.

Firma ochroniarska GABOR Biuro Ochrony umożliwia wieloetapową ochronę osób i mienia, np. w ramach usług detektywistycznych (prywatny detektyw), ochroniarzy, konwojów, patrolów. Pracujący tu detektywi mają możliwość wykorzystania wariografu do zleconych działań.

Tagi
Inne od Arek Kowalski
Badania wariografem w praktyce detektywistycznej
Komentarze: 0
Ocena: brak
Czym powinny charakteryzować się markery do tablic?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Wariograf (wykrywacz kłamstw) to popularne narzędzie do przesłuchań, które pozwala ustalić, czy dana osoba mówi prawdę. Policja (szczególnie wydział kryminalny) wykorzystuje go nagminnie podczas przesłuchiwań. Wariograf może jednak przydać się także w praktyce detektywistycznej, np. by ustalić, czy dany małżonek miał romans. Co jeszcze warto wiedzieć o maszynie wariograficznej?Wariograf – działanie w praktyceMaszyna wariograficzna monitoruje parametry życiowe przesłuchiwanej osoby, która odpowiada na serię pytań. Mierzy takie czynniki, jak ciśnienie krwi, tętno, oddychanie. Według odgórnej teorii: jeśli ktoś kłamie, to ma przyspieszone tętno i ciśnienie krwi, oddycha ciężej.Klasyczny test wariografem składa się z dwóch części: wywiadu przed ścisłym badaniem i badania rzeczywistego. Podczas rozmowy operator urządzenia zadaje podejrzanemu pytania dotyczące jego pochodzenia. Wyjaśnia również, jak działa maszyna.Choć istnieje kilka r...