Wysiewanie trawnika jesienią - jakie są zalety takiego rozwiązania?

Wysiewanie trawnika jesienią - jakie są zalety takiego rozwiązania?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0

Specjaliści twierdzą, że do optymalnych terminów wysiewu trawy należą: wiosna (od rozpoczęcia wegetacji do końca maja oraz wczesna jesień. Trawę można siać, we wrześniu, a nawet i październiku, jeśli pogoda jest ku temu sprzyjająca. Trawa wschodzi przy temperaturze powietrza minimum 12 stopni i gleby minimum 5. Warunki gruntowe to klucz do sukcesu, jednak nie liczy się tylko temperatura. Konieczna będzie także praca własna, czyli wszystko, co należy wykonać przed wysiewem. Pomagamy uporządkować harmonogram prac.

Sianie trawy — najważniejsze zasady i prace przygotowawcze

Prace nad nowiutkim trawnikiem należałoby rozpocząć od zmierzenia kwasowości ziemi w naszym ogrodzie. Optymalny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niskie pH sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rozwijać będą się chwasty.

Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od zastosowania trawnika typ trawy winien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na deptanie, czyli trawę rekreacyjną czy też sportową. W przypadku, kiedy trawnik ma być wyłącznie ozdobą, bardzo dobrze sprawdzi się odmiana parkowa, czy też dywanowa.

Przed posianiem trawnika odpowiednio naszykuj podłoże. Usuń wszystkie chwasty rosnące w ogrodzie, a następnie wyrównaj ziemię. Będzie to pomagało przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, zabierając ze sobą niedawno posiane nasiona. W następnym kroku przekop glebę pod trawnik na głębokość szpadla, a w dalszym ciągu wysyp nawozy oraz kompost, oraz ubijaj powstałe podłoże.

Po wysianiu nasionek trawy zajmij się podlewaniem. Rób to przy użyciu niedużego strumienia wody. Bądź ostrożny, żeby nie zmyć nasion. Dodatkowe zraszanie pozytywnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.

Najpopularniejsze pułapki podczas siania trawy

Powszechne jest sporo błędów, które dostrzec można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. W szczególności na poziomie przygotowania podłoża nie zapomnij o zlikwidowaniu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.

Innym typowym błędem jest niechlujne rozsianie. Nierówne rozrzucenie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie nierówno. W niektórych miejscach widzialne będą wolne pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania bądź w przypadku siewu ręcznego ponów operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może owocować nierównym wzrostem źdźbeł. Dużo ludzi zapomina o tym procesie, a efektem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Rozsiewanie jednego gatunku trawy na całej powierzchni działki jest błędne. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez ile czasu w ciągu doby ziemia jest nasłoneczniona, oraz w których miejscach trawnik będzie częściej deptany. Mając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do konkretnych miejsc w swoim ogrodzie.

Podstawowa pielęgnacja trawy jesienią

Właściwa pielęgnacja trawnika jesienią to podstawowy gwarant tego, że przetrwa on do kolejnej wiosny. Istnieją zabiegi uzupełniające, które wykonuje się raz na kilka sezonów (przykładowo wapnowanie) lub w razie potrzeby, jednak są i takie, których bezwzględnie nie można odpuścić.

Pierwsza sprawa to usuwanie z trawnika zalegających liści, które pozostawione same sobie mogą spowodować pojawienie się szkodliwej dla trawnika choroby — pleśni zimowej. Przemoknięte liście mogą doprowadzić do gnicia trawy, ponadto przez ograniczony dopływ tlenu trawa straci estetyczny wygląd i zacznie zmieniać kolor.

Przed zimą wcale nie należy także rezygnować z koszenia. Ostatnie powinno odbyć się późną jesienią, jeszcze przed przymrozkami. Czynnością uwieczniającą jesienną pielęgnację jest potraktowanie trawnika nawozem zawierającym fosfor. Taki preparat zdecydowanie wzmocni go i zwiększy odporność przed ciężkim okresem.

Tagi
Inne od Witold Wójcik
Jaki jest najlepszy sposób na wybór nowego dywanu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Specjaliści twierdzą, że do optymalnych terminów wysiewu trawy należą: wiosna (od rozpoczęcia wegetacji do końca maja oraz wczesna jesień. Trawę można siać, we wrześniu, a nawet i październiku, jeśli pogoda jest ku temu sprzyjająca. Trawa wschodzi przy temperaturze powietrza minimum 12 stopni i gleby minimum 5. Warunki gruntowe to klucz do sukcesu, jednak nie liczy się tylko temperatura. Konieczna będzie także praca własna, czyli wszystko, co należy wykonać przed wysiewem. Pomagamy uporządkować harmonogram prac.Sianie trawy — najważniejsze zasady i prace przygotowawczePrace nad nowiutkim trawnikiem należałoby rozpocząć od zmierzenia kwasowości ziemi w naszym ogrodzie. Optymalny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niskie pH sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rozwijać będą się chwasty.Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od zastosowania trawnika typ trawy winien się różnić. Je...