Sauna w domu - ile kosztuje i czy warto się na nią zdecydować?

Sauna w domu - ile kosztuje i czy warto się na nią zdecydować?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0

Marzy Ci się sauna w łazience, tuż obok kabiny prysznicowej? Nic trudnego! Marzenie to można z łatwością zrealizować, o ile tylko pozwala na to przestrzeń. Jeśli jednak nie dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, saunę można umieścić na przykład w piwnicy lub w ogrodzie przed domem. Możliwości jest bardzo wiele, wystarczy tylko dobry pomysł no i oczywiście wolne środki finansowe. Dowiedz się jakie rozwiązania dostępne są na rynku, jak w praktyce wygląda montaż sauny i ile to kosztuje.

Sauny — czym są i co nam dają?

Sauny to pomieszczenia gdzie ludzie wystawiają swoje organizmy na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to rozluźniająco i relaksująco. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni i usprawniają kondycję skóry. Z uwagi na dobroczynne działanie sauny są nadzwyczaj popularne w obiektach sportowych, centrach SPA i hotelach.

Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o rozmaitej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się trybem działania oraz warunkami panującymi we wnętrzu. O możliwości skonstruowania sauny powinno się pamiętać na etapie planowania nowego domu. Da się wtedy zaplanować osobne pomieszczenie, bądź dużą łazienkę, gdzie może się ona mieścić.

Jakie rodzaje saun można wyróżnić?

Popularne typy saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para wytwarzana jest w nich za pomocą parowników. Potrafią one podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura odczuwalna we wnętrzu nie przekracza 65oC.
  • Sauna mokra — jest odmianą sauny parowej. Para w niej produkowana jest z udziałem pieca i gorących kamieni polewanych wodą. Wilgotność powietrza dochodzi do około 40%, a temperatury są w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – określana również jako fińska. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Osiąga temperaturę w granicach od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są tą samą metodą co w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności na poziomie 25%. Odbywa się to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Wybór sauny — na jakie rozwiązanie postawić?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się w każdym domach. Sucha sauna opiera swoje działanie na bardzo wysokich temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla niektórych osób. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z otyłością i z reumatyzmem.

Nieco niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów pomagających na kłopoty skórne. Pomaga także w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednakże polecane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym wyjściem są sauny infrared. Korzystać mogą z nich osoby w każdym wieku. Umożliwiają oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się spowodowane podgrzaniem tkanek organizmu przez fale podczerwone.

Z jakimi kosztami wiąże się instalacja sauny?

Cena sauny domowej zależy od jej rodzaju, wielkości, sposobu wykonania, użytych materiałów oraz dodatkowych udogodnień, na jakie się zdecydujemy. Nieco droższe od gotowych są kabiny wykonywane na wymiar. Ich ceny mogą wynieść od 5 do nawet 20 tys. zł. Najniższych cen możemy spodziewać się w przypadku kabin świerkowych, najwyższych zaś w przypadku tych wykonanych z cedru lub jodły.

Bardzo korzystnym cenowo rozwiązaniem jest kabina typu infrared, którą można nabyć już za 3 tys. zł. Kompletna sauna fińska z piecem to cena od 5 do około 6 tys. zł. Oprócz samej kabiny należy zakupić jeszcze piec, który będzie źródłem ciepła. Najprostszy model elektryczny można nabyć już za około 1500 zł.

Warto pamiętać także o tym, że podczas użytkowania sauny dojdą jeszcze koszty eksploatacji. Nie są one bardzo wysokie, dotyczą zazwyczaj samego prądu oraz konieczności zakupu drewna do pieca.

Tagi
Inne od Witold Wójcik
Jaki jest najlepszy sposób na wybór nowego dywanu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Marzy Ci się sauna w łazience, tuż obok kabiny prysznicowej? Nic trudnego! Marzenie to można z łatwością zrealizować, o ile tylko pozwala na to przestrzeń. Jeśli jednak nie dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, saunę można umieścić na przykład w piwnicy lub w ogrodzie przed domem. Możliwości jest bardzo wiele, wystarczy tylko dobry pomysł no i oczywiście wolne środki finansowe. Dowiedz się jakie rozwiązania dostępne są na rynku, jak w praktyce wygląda montaż sauny i ile to kosztuje.Sauny — czym są i co nam dają?Sauny to pomieszczenia gdzie ludzie wystawiają swoje organizmy na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to rozluźniająco i relaksująco. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni i usprawniają kondycję skóry. Z uwagi na dobroczynne działanie sauny są nadzwyczaj popularne w obiektach sportowych, centrach SPA i hotelach.Kąpiele parowe wykonywać można w saunach...