Pierwsze ćwiczenia po porodzie, innymi słowy mama wraca do formy.

Pierwsze ćwiczenia po porodzie, innymi słowy mama wraca do formy.

Komentarze: 1
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Szczęśliwa mama po porodzie marzy o tym, aby wrócić do dawnej formy. Żeby tak się stało, musi pamiętać o paru środkach ostrożności, które nie przeforsują jej organizmu. Na początek dobrym rozwiązaniem będą spacery na świeżym powietrzu, następnie można wprowadzić elementy jogi czy pilatesu. Warto wybierać takie ćwiczenia, które dbają o poprawę mięśnia poprzecznego i mięśni dna miednicy. Dzięki temu powrót zarówno do zdrowia, jak i dawnej sylwetki będzie możliwy. 

Pierwsze dni po porodzie to dobry moment na powrót do aktywności? 

Jeżeli mamy do czynienia z porodem naturalnym, typowy połóg trwa około 6 tygodni. Jest to czas, jaki organizm potrzebuje, aby się zregenerować i ustabilizować. Przy porodzie za pomocą cięcia cesarskiego kobiety mogą przez dłuższy czas czuć dyskomfort powiązany z bólem w czasie wygajania się blizny po cięciu. W obydwu przypadkach niesłychanie istotne jest, by ze wzmożoną aktywnością fizyczną zaczekać do upływu co najmniej 8 tygodni od porodu i poddać się kontroli u lekarza, który oceni, czy nasz organizm wraca powoli do stanu sprzed ciąży. Trzeba pamiętać, że mamy po porodzie powinny ostrożnie wracać do formy oraz właściwie zestawiać ćwiczenia, stopniowo intensyfikując treningi. Mięśnie dna miednicy i cały aparat podtrzymujący narządy rodne jest jeszcze nadwyrężony po noszeniu przez parę poprzednich miesięcy znacznego ciężaru. Istotne jest, by zacząć od powolnego wzmacniania tych mięśni przez odpowiednie, niezbyt intensywne ćwiczenia.

Młoda mama potrzebuje czasu na powrót do kondycji 

Wir powszednich obowiązków z maluszkiem nie upraszcza zrzucenia wag po porodzie. Wypada zacząć ostrożnie, nie nadwyrężać organizmu. Na początek idealne będą spacery jako zwiększenie kondycji ciała. Orzeźwiające powietrze aktywuje nas do działania. Następnie można spróbować wizyty w klubie fitness (są miejsca, gdzie można przybyć nawet z dziećmi). Tam, pod okiem fachowca, zostaną wybrane ćwiczenia do naszego aktualnego poziomu kondycji i sprawności. Zestawy ćwiczeń to na początek przede wszystkim wzmocnienie mięśni miednicy, brzucha oraz pośladków, osłabianie bólu dolnego odcinka kręgosłupa i odciążanie go. Często wykorzystywane są elementy jogi lub pilatesu.

Jak powinny ćwiczyć młode mamy? 

Na wstępie powinno się rozpocząć od ćwiczeń oddechowych, które usprawnią pracę przepony, dotlenią mózg, pozwolą się odprężyć. Równie ważne są ćwiczenia przeciwzakrzepowe – ćwiczenia rąk oraz nóg, wykonywane w seriach, poprawiające krążenie. Parę razy dziennie należałoby ćwiczyć mięśnie dna miednicy – poprzez regularność oraz systematyczność pierwotna sprawność tego narządu powróci w stosunkowo krótkim czasie.

Następnym aspektem jest ożywienie mięśnia poprzecznego, odpowiadającego za mięśnie brzucha i ich napięcie. To ważne, bowiem wbrew temu co robi niestety większość pań, brzuszki są złym ćwiczeniem po porodzie! Skutkuje to rozstępem mięśni prostych brzucha, a w konsekwencji może prowadzić do poważnych kłopotów z kręgosłupem, nietrzymania moczu bądź powstania przepukliny brzusznej! Gdy zaczynamy ćwiczyć, unikajmy przetrenowania, nie dyktujmy sobie zbyt dużego tempa oraz intensywności treningów, w zamian tego słuchajmy swojego ciała i ćwiczymy rozsądnie. Na początku odpuśćmy bieganie czy wspinaczkę górską, na to przyjdzie jeszcze czas.

Propozycje mniej wymagających ćwiczeń dla kobiet

Gdy myślimy o powrocie do dawnej sylwetki po porodzie, może nam się to wydawać trudne do zrealizowania. Nic bardziej mylnego! Dbając o systematyczność wykonywanych treningów, sprawiamy, że nasze ciało jest w stanie szybciej wrócić do dobrej kondycji. Podnoszenie naprzemiennie nóg będzie dobrą propozycją mniej wymagających ćwiczeń. Polega ono na podnoszeniu naprzemiennie nóg wysoko, dbając o to, aby nogi były wyprostowane. Unoszenie stóp, to ćwiczenie dobre na mięśnie brzucha. Ważne są tutaj następujące elementy: pozycja siedząca, oparcie na łokciach, zgięcie nóg w kolanach okrąż skierowanie łydek równolegle do podłoża w trakcie podnoszenia nóg. Trening kończymy wydechem powietrza oraz spokojnym opuszczeniem nóg. Ręce zostają swobodnie skierowane wzdłuż ciała na karimacie.

Tagi
Inne od Marcin Wróbel
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu
Marianna Kwiatkowska

Mi do dziś nie jest po drodze z ćwiczeniami. Staram się dużo spacerować no i zdrowo odżywiać.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Szczęśliwa mama po porodzie marzy o tym, aby wrócić do dawnej formy. Żeby tak się stało, musi pamiętać o paru środkach ostrożności, które nie przeforsują jej organizmu. Na początek dobrym rozwiązaniem będą spacery na świeżym powietrzu, następnie można wprowadzić elementy jogi czy pilatesu. Warto wybierać takie ćwiczenia, które dbają o poprawę mięśnia poprzecznego i mięśni dna miednicy. Dzięki temu powrót zarówno do zdrowia, jak i dawnej sylwetki będzie możliwy. Pierwsze dni po porodzie to dobry moment na powrót do aktywności? Jeżeli mamy do czynienia z porodem naturalnym, typowy połóg trwa około 6 tygodni. Jest to czas, jaki organizm potrzebuje, aby się zregenerować i ustabilizować. Przy porodzie za pomocą cięcia cesarskiego kobiety mogą przez dłuższy czas czuć dyskomfort powiązany z bólem w czasie wygajania się blizny po cięciu. W obydwu przypadkach niesłychanie istotne jest, by ze wzmożoną aktywnością fi...