Osoby starsze, które piją herbatę, rzadziej mają depresję

Osoby starsze, które piją herbatę, rzadziej mają depresję

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Wcześniejsze badania sugerowały, że istnieje związek między depresją a piciem herbaty. Obecnie nowe badania nadal zajmują się związkiem między piciem herbaty przez osoby starsze a występowaniem u nich depresji. 

Depresja jest częstą przypadłością wśród osób starszych, przy czym 7% osób w wieku powyżej 60 lat zgłasza „poważne zaburzenie depresyjne”.

W związku z tym trwają badania mające na celu zidentyfikowanie możliwych przyczyn, które obejmują predyspozycje genetyczne, status społeczno — ekonomiczny oraz relacje z rodziną, żyjącymi partnerami i ogółem społeczności.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (NUS) i Uniwersytetu Fudan w Szanghaju wskazuje na inną możliwość. Odkrywa statystycznie istotny związek między regularnym piciem herbaty a niższym poziomem depresji u seniorów.

Chociaż naukowcy nie ustalili jeszcze związku przyczynowego między herbatą a zdrowiem psychicznym, ich odkrycia, które pojawiają się w BMC Geriatria, wykazują silną zależność.

Picie herbaty przez seniorów:

Herbata jest popularna wśród osób starszych, dlatego wielu naukowców ostatnio prowadziło badania, które zajmowały się korzystnym działaniem napoju.

Oddzielne badanie z NUS, które pojawiło się na przykład w czerwcu zeszłego roku, wykazało, że herbata może mieć właściwości, które pomagają obszarom mózgu w utrzymaniu zdrowych funkcji poznawczych.

„Nasze badanie dostarcza pierwszych dowodów na pozytywny wpływ picia herbaty na strukturę mózgu i sugeruje ochronny wpływ na związany z wiekiem spadek funkcji mózgu”.

- Junhua Li, główny autor

Ten wcześniejszy artykuł przytacza również badania wykazujące, że herbata i jej składniki – katechina, L-teanina i kofeina mogą mieć pozytywny wpływ na nastrój, zdolności poznawcze, zdrowie układu krążenia, zapobieganie nowotworom i śmiertelność.

Jednak dokładne określenie roli herbaty w zapobieganiu depresji jest trudne, zwłaszcza ze względu na kontekst społeczny, w jakim ludzie często ją spożywają. Szczególnie w krajach takich jak Chiny interakcje społeczne mogą same w sobie odpowiadać za niektóre lub nawet wszystkie korzyści płynące z picia.

Feng Qiushi i Shen Ke prowadzili nowe badanie, które śledzi tę zmienną i inne, w tym płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania, a także stan cywilny i emerytalny.

Zespół uwzględnił również nawyki związane ze stylem życia i szczegóły dotyczące zdrowia, w tym palenie, picie alkoholu, codzienne czynności, poziom funkcji poznawczych i stopień zaangażowania społecznego.

Ponadto autorzy piszą: „Badanie ma dużą siłę metodologiczną”, przytaczając kilka jego atrybutów.

Po pierwsze, zauważają, że może to dokładniej śledzić historię picia herbaty przez osobę starszą, ponieważ „zamiast badać zwyczaj picia herbaty w czasie badania lub w poprzednim miesiącu/roku, połączyliśmy informacje na temat częstotliwości i spójności spożycia herbaty w wieku 60 lat i w czasie oceny”.

Gdy badacze sklasyfikowali każdą osobę jako jeden z czterech rodzajów osób pijących herbatę w zależności od tego, jak często pili napój, doszli do wniosku:

„Jedynie osoby pijące codziennie, czyli ci, którzy pili herbatę prawie codziennie od 60 roku życia, mogą znacząco poprawić zdrowie psychiczne”.

13 000 uczestników badania:

Naukowcy przeanalizowali dane 13 000 osób, które wzięły udział w chińskim badaniu Longitudinal Healthy Longevity Survey (CLHLS) w latach 2005-2014.

Odkryli praktycznie uniwersalny związek między piciem herbaty a niższymi wskaźnikami depresji.

Inne czynniki wydawały się również zmniejszać depresję, w tym życie w środowisku miejskim, wykształcenie, małżeństwo, komfort finansowy, lepszy stan zdrowia i zaangażowanie społeczne.

Dane sugerują również, że korzyści płynące z picia herbaty są największe w przypadku mężczyzn w wieku od 65 do 79 lat. Feng Qishi sugeruje wyjaśnienie: „Prawdopodobnie korzyść z picia herbaty jest bardziej widoczna na wczesnym etapie pogorszenia stanu zdrowia. Z pewnością potrzebne są dalsze badania w tym zakresie”.

Patrząc na ten związek na odwrót, osoby pijące herbatę wydawały się mieć pewne wspólne cechy.

Większy odsetek osób pijących herbatę stanowili starsi mężczyźni i mieszkańcy miast. Ponadto częściej byli wykształceni, żonaci i otrzymywali emerytury.

Osoby pijące herbatę wykazywały również wyższe funkcje poznawcze i fizyczne oraz były bardziej zaangażowane społecznie. Z drugiej strony częściej pili alkohol i palili.

Qiushi wcześniej opublikował wyniki dotyczące wpływu picia herbaty na inną populację, Singapurczyków, odnajdując podobny związek z niższymi wskaźnikami depresji. Nowe badanie, choć bardziej szczegółowe, wspiera wcześniejszą tezę.

Obecnie badając nowe dane CLHLS dotyczące picia herbaty, Qiushi chce dowiedzieć się więcej o tym, co może zrobić herbata, mówiąc: „Ta nowa runda gromadzenia danych rozróżniła poszczególne rodzaje herbaty, takie jak zielona herbata, czarna herbata i herbata oolong, dzięki czemu możemy zobaczyć, jaki rodzaj herbaty naprawdę działa na łagodzenie objawów depresji”.

Tagi
Inne od Weronika Sikora
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz