Osoby starsze, które piją herbatę, rzadziej mają depresję

Osoby starsze, które piją herbatę, rzadziej mają depresję

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Wcześniejsze badania sugerowały, że istnieje związek między depresją a piciem herbaty. Obecnie nowe badania nadal zajmują się związkiem między piciem herbaty przez osoby starsze a występowaniem u nich depresji. 

Depresja jest częstą przypadłością wśród osób starszych, przy czym 7% osób w wieku powyżej 60 lat zgłasza „poważne zaburzenie depresyjne”.

W związku z tym trwają badania mające na celu zidentyfikowanie możliwych przyczyn, które obejmują predyspozycje genetyczne, status społeczno — ekonomiczny oraz relacje z rodziną, żyjącymi partnerami i ogółem społeczności.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (NUS) i Uniwersytetu Fudan w Szanghaju wskazuje na inną możliwość. Odkrywa statystycznie istotny związek między regularnym piciem herbaty a niższym poziomem depresji u seniorów.

Chociaż naukowcy nie ustalili jeszcze związku przyczynowego między herbatą a zdrowiem psychicznym, ich odkrycia, które pojawiają się w BMC Geriatria, wykazują silną zależność.

Picie herbaty przez seniorów:

Herbata jest popularna wśród osób starszych, dlatego wielu naukowców ostatnio prowadziło badania, które zajmowały się korzystnym działaniem napoju.

Oddzielne badanie z NUS, które pojawiło się na przykład w czerwcu zeszłego roku, wykazało, że herbata może mieć właściwości, które pomagają obszarom mózgu w utrzymaniu zdrowych funkcji poznawczych.

„Nasze badanie dostarcza pierwszych dowodów na pozytywny wpływ picia herbaty na strukturę mózgu i sugeruje ochronny wpływ na związany z wiekiem spadek funkcji mózgu”.

- Junhua Li, główny autor

Ten wcześniejszy artykuł przytacza również badania wykazujące, że herbata i jej składniki – katechina, L-teanina i kofeina mogą mieć pozytywny wpływ na nastrój, zdolności poznawcze, zdrowie układu krążenia, zapobieganie nowotworom i śmiertelność.

Jednak dokładne określenie roli herbaty w zapobieganiu depresji jest trudne, zwłaszcza ze względu na kontekst społeczny, w jakim ludzie często ją spożywają. Szczególnie w krajach takich jak Chiny interakcje społeczne mogą same w sobie odpowiadać za niektóre lub nawet wszystkie korzyści płynące z picia.

Feng Qiushi i Shen Ke prowadzili nowe badanie, które śledzi tę zmienną i inne, w tym płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania, a także stan cywilny i emerytalny.

Zespół uwzględnił również nawyki związane ze stylem życia i szczegóły dotyczące zdrowia, w tym palenie, picie alkoholu, codzienne czynności, poziom funkcji poznawczych i stopień zaangażowania społecznego.

Ponadto autorzy piszą: „Badanie ma dużą siłę metodologiczną”, przytaczając kilka jego atrybutów.

Po pierwsze, zauważają, że może to dokładniej śledzić historię picia herbaty przez osobę starszą, ponieważ „zamiast badać zwyczaj picia herbaty w czasie badania lub w poprzednim miesiącu/roku, połączyliśmy informacje na temat częstotliwości i spójności spożycia herbaty w wieku 60 lat i w czasie oceny”.

Gdy badacze sklasyfikowali każdą osobę jako jeden z czterech rodzajów osób pijących herbatę w zależności od tego, jak często pili napój, doszli do wniosku:

„Jedynie osoby pijące codziennie, czyli ci, którzy pili herbatę prawie codziennie od 60 roku życia, mogą znacząco poprawić zdrowie psychiczne”.

13 000 uczestników badania:

Naukowcy przeanalizowali dane 13 000 osób, które wzięły udział w chińskim badaniu Longitudinal Healthy Longevity Survey (CLHLS) w latach 2005-2014.

Odkryli praktycznie uniwersalny związek między piciem herbaty a niższymi wskaźnikami depresji.

Inne czynniki wydawały się również zmniejszać depresję, w tym życie w środowisku miejskim, wykształcenie, małżeństwo, komfort finansowy, lepszy stan zdrowia i zaangażowanie społeczne.

Dane sugerują również, że korzyści płynące z picia herbaty są największe w przypadku mężczyzn w wieku od 65 do 79 lat. Feng Qishi sugeruje wyjaśnienie: „Prawdopodobnie korzyść z picia herbaty jest bardziej widoczna na wczesnym etapie pogorszenia stanu zdrowia. Z pewnością potrzebne są dalsze badania w tym zakresie”.

Patrząc na ten związek na odwrót, osoby pijące herbatę wydawały się mieć pewne wspólne cechy.

Większy odsetek osób pijących herbatę stanowili starsi mężczyźni i mieszkańcy miast. Ponadto częściej byli wykształceni, żonaci i otrzymywali emerytury.

Osoby pijące herbatę wykazywały również wyższe funkcje poznawcze i fizyczne oraz były bardziej zaangażowane społecznie. Z drugiej strony częściej pili alkohol i palili.

Qiushi wcześniej opublikował wyniki dotyczące wpływu picia herbaty na inną populację, Singapurczyków, odnajdując podobny związek z niższymi wskaźnikami depresji. Nowe badanie, choć bardziej szczegółowe, wspiera wcześniejszą tezę.

Obecnie badając nowe dane CLHLS dotyczące picia herbaty, Qiushi chce dowiedzieć się więcej o tym, co może zrobić herbata, mówiąc: „Ta nowa runda gromadzenia danych rozróżniła poszczególne rodzaje herbaty, takie jak zielona herbata, czarna herbata i herbata oolong, dzięki czemu możemy zobaczyć, jaki rodzaj herbaty naprawdę działa na łagodzenie objawów depresji”.

Tagi
Inne od Weronika Sikora
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Wcześniejsze badania sugerowały, że istnieje związek między depresją a piciem herbaty. Obecnie nowe badania nadal zajmują się związkiem między piciem herbaty przez osoby starsze a występowaniem u nich depresji. Depresja jest częstą przypadłością wśród osób starszych, przy czym 7% osób w wieku powyżej 60 lat zgłasza „poważne zaburzenie depresyjne”.W związku z tym trwają badania mające na celu zidentyfikowanie możliwych przyczyn, które obejmują predyspozycje genetyczne, status społeczno — ekonomiczny oraz relacje z rodziną, żyjącymi partnerami i ogółem społeczności.Badanie przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (NUS) i Uniwersytetu Fudan w Szanghaju wskazuje na inną możliwość. Odkrywa statystycznie istotny związek między regularnym piciem herbaty a niższym poziomem depresji u seniorów.Chociaż naukowcy nie ustalili jeszcze związku przyczynowego między herbatą a zdrowiem psychicznym...