Naturalne i ekologiczne nawozy

Naturalne i ekologiczne nawozy

Komentarze: 1
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0

Nawozy sztuczne coraz częściej pojawiają się w sklepach stacjonarnych i internetowych, dlatego mamy do nich łatwiejszy dostęp. Znajdziemy je niemal w każdym większym supermarkecie. Producenci obiecują nam niesamowite efekty szybkiego wzrostu roślin w krótkim czasie. Istnieje również możliwość wykonania takiego nawozu samemu, lecz za kupnym produktem przemawia oszczędność czasu.

Jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, wskazane jest zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz samodzielnie. Przygotowanie takiego preparatu z pewnością będzie wymagało od nas dużo poświęcenia. Czy przyniesie także większe korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, bowiem bez tego zabiegu, wiele plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak urokliwe.

Typy nawozów naturalnych — jakie wyróżniamy? 

Wyróżniamy kilka fundamentalnych typów nawozów organicznych, a wśród nich są:

  • Kompost – jeśli posiadamy na działce kompostownik, to można rzec, że większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj różnorodne resztki organiczne, jakie wyrzucamy do specjalnej skrzyni. Składujemy tutaj rozmaite skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po pielęgnowaniu grządek. Po paru tygodniach zbierania wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, aby pomieszać materiał.
  • Obornik – bierze się od odchodów zwierząt, jest niezwykle dobrym i wartościowym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu i przekopuje, aby wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt końcowy po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, zazwyczaj stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę umieszczamy w beczce i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 oraz torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – doskonały materiał do nawożenia i ściółkowania.

Zalety wykorzystywania organicznych nawozów 

Dzięki używaniu nawozów zaopatrujemy podłoże w niezbędne składniki pokarmowe oraz wartościową próchnicę. Wartościowe elementy wnikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, mozolniej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażane na szkodliwe substancje. Są w całości przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł.

Kategorycznie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw i owoców, jakie są bardziej odporne na nawet mocny kompost bądź obornik. Inaczej to wygląda w wypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą ucierpieć przy przenawożeniu, więc nie jest to wcale takie łatwe, potrzeba dużo obserwacji oraz wyczucia, aby poznać zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają ogrom cennych mikroelementów, jakich nie znajdziemy w nawozach sztucznych.

Zasady stosowania nawozów ekologicznych

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na którym rośnie i potrzebuje innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc musimy przypilnować, żeby każda dostała tyle pokarmu, ile potrzebuje, albowiem nadwyżka nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, jaki powoduje, że roślina wykazuje wzrost części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Warto wystrzegać się najczęściej powtarzanych błędów przy nawożeniu roślin. Jest to przede wszystkim zbyt późne stosowanie tego typu preparatów, ponieważ wtedy nasze plony nie mają szansy rozwoju przed zimnymi dniami. Najlepszym miesiącem do nawożenia roślin to lipiec, kiedy jest jeszcze sporo czasu do zimy. Kolejny błąd to nierównomierne rozkładanie nawozu, ponieważ zbyt duża jego ilość może nadmiernie zasolić glebę.

Tagi
Inne od Wiktoria Wieczorek
Naturalne i ekologiczne nawozy
Komentarze: 1
Ocena: brak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu
Leszek Sikorski

Od zawsze byłem fanem naturalnych produktów, które nie szkodzą środowisku.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Nawozy sztuczne coraz częściej pojawiają się w sklepach stacjonarnych i internetowych, dlatego mamy do nich łatwiejszy dostęp. Znajdziemy je niemal w każdym większym supermarkecie. Producenci obiecują nam niesamowite efekty szybkiego wzrostu roślin w krótkim czasie. Istnieje również możliwość wykonania takiego nawozu samemu, lecz za kupnym produktem przemawia oszczędność czasu.Jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, wskazane jest zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz samodzielnie. Przygotowanie takiego preparatu z pewnością będzie wymagało od nas dużo poświęcenia. Czy przyniesie także większe korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, bowiem bez tego zabiegu, wiele plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak urokliwe.Typy nawozów naturalnych — jakie wyróżniamy? Wyróżniamy kilka fundamentalnych typów nawozów organicznych, a wśród nich są: Kompos...