Jakie są korzyści ze zbierania wody deszczowej?

Jakie są korzyści ze zbierania wody deszczowej?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0

W momencie, gdy pada deszcz, jesteśmy spokojni, ponieważ jest to jako naturalne zjawisko pogodowe. Pamiętajmy jednak, aby zawsze zabezpieczyć swój dom przed wielkimi ulewami poprzez zamontowanie systemu odprowadzania wody deszczowej z posesji do kanalizacji deszczowej. Można także zaopatrzyć naszą działkę w zbiornik retencyjny czy dół chłonny!

Możliwe kłopoty z wyprowadzeniem wody deszczowej!

Nieumiejętny montaż rynien wokół domu albo po prostu ich brak, będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od wiecznie lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie gromadzić się błoto w miejscach, gdzie regularnie zbierają się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny, wystarczy odprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w grunt. Jednak jeśli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy gleby.

Poszukaj sposobu na zbieranie wody deszczowej!

Kiedy posiadamy stosowne zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej ziemi, pozostaje nam zastanowić się, jak ją umiejętnie gromadzić, by w następnej kolejności zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi oraz innych czynności działkowych.

Dobrą metodą na zbieranie wody deszczowej jest budowa oczka wodnego, stawu czy mniejszego zbiornika wodnego!

Odpowiednim sposobem będzie budowa oczka wodnego, stawu, czy też mniejszego zbiornika wodnego, gdzie poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik musi być na tyle głęboki, by w trakcie silnych opadów nie został przepełniony. Powinien być też bardzo szczelny, a zatem trzeba zadbać o wyłożenie jego dna szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się jednak na działkach o zdecydowanie większej powierzchni.

Kolejnym sposobem na łapanie wody deszczowej jest zbiornik!

Stosunkowo prostym i dość oczywistym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki wykorzystaniu pompy możemy wyprowadzić wodę i nawadniać ogród, stosując prócz tego jedynie wąż ogrodowy. Objętości, które możemy magazynować w tego typu zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają zamontowania pod ziemią, albowiem ich rozmiar uniemożliwia montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które umieszczamy w gruncie oraz przez specjalną instalację możemy stosować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Skutecznym rozwiązaniem na łapanie wody deszczowej są drenaże i skrzynki rozsączające!

Bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem na magazynowanie oraz rozprowadzania wody są skrzynki, które wykonuje się z tworzywa sztucznego, a które montowane są pod ziemią. Do nich dołączone są sączki i to one magazynują oraz równomiernie rozprowadzają wodę. Innym rozwiązaniem są drenaże rozsączające. Drenaże to rury o karbowanej powierzchni z dużą ilością otworów, które wykonane są z tworzywa sztucznego i podobnie do skrzynek, magazynują i odprowadzają wodę. Nie mniej skrzynki wydają się lepsze ze względu na zmagazynowanie dużo większej ilości wody oraz stopniowe jej uwalnianie!

Tagi
Inne od Leszek Mazur
Czy nakładki na materac wpływają na komfort snu?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie są korzyści ze zbierania wody deszczowej?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
W momencie, gdy pada deszcz, jesteśmy spokojni, ponieważ jest to jako naturalne zjawisko pogodowe. Pamiętajmy jednak, aby zawsze zabezpieczyć swój dom przed wielkimi ulewami poprzez zamontowanie systemu odprowadzania wody deszczowej z posesji do kanalizacji deszczowej. Można także zaopatrzyć naszą działkę w zbiornik retencyjny czy dół chłonny!Możliwe kłopoty z wyprowadzeniem wody deszczowej!Nieumiejętny montaż rynien wokół domu albo po prostu ich brak, będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od wiecznie lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie gromadzić się błoto w miejscach, gdzie regularnie zbierają się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny, wystarczy odprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w grunt. Jednak jeśli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musim...