Interesujesz się naturalną medycyną? Koniecznie poznaj olej z czarnuszki i inne dary natury

Interesujesz się naturalną medycyną? Koniecznie poznaj olej z czarnuszki i inne dary natury

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Niemal na każdym kroku słyszymy o nowym trendzie na stosowanie składników pochodzenia naturalnego, które pomogą nam zachować zdrowie na długie lata. W przypadku niektórych moda szybko mija, a powstałe z nimi mity szybko są obalane. Inaczej jest jednak w przypadku oleju z czarnuszki. Jest on znany od wieków. Dawno temu nawet nasze babcie stosowały go na wszelakie dolegliwości. Dlaczego by nie kontynuować tej tradycji?

Jak wygląda czarnuszka i na co pomaga?

W razie zatrucia pokarmowego też może wspomóc olej z czarnuszki. Nieomalże każda apteka dysponuje produktem w postaci kapsułek do połykania oraz płynu do podania ustnego. Poza tym olej z czarnuszki ma także działanie wspomagające odpowiednią pracę wątroby.

Sama roślina kwitnie pomiędzy czerwcem a wrześniem. Posiada specyficzne białe lub ewentualnie niebieskie kwiaty i czarne, trójgraniaste nasiona. Z kolei olej przybiera odcień miodowy, ciemnobrązowy czy też żółtopomarańczowy. Jego smak i zapach jest niesłychanie intensywny, nieco gorzki oraz korzenny.

Olej z czarnuszki kapsułki — właściwości

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno ma w składzie potas, sód, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, żelazo, selen, witaminę E, biotynę oraz beta-karoten. Jest stosowany w celu wzmocnienia wytrzymałości dzieci , a także dorosłych.

Wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Na problemy skórne, oparzenia słoneczne, łupież, trądzik czy atopowe zapalenie skóry też użytkowany jest olej z czarnuszki — każda apteka dysponuje zarówno płynem do podania doustnego, jak i kapsułkami.

Produkt ten może okazać się przydatny w opanowywaniu stresu, w wyciszeniu i walce z problemami ze snem. Sposób przyjmowania i dawkowanie opisane jest w instrukcji, którą odnajdziemy w opakowaniu.

Olej z czarnuszki powinny ograniczyć panie w ciąży i dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Co jeszcze oferuje nam natura?

Czarnuszka i uzyskiwany z niej olej to naturalnie tylko jeden z przykładów. Takich przykładów zbawiennych darów natury jest znacznie więcej, a gojnik jest jednym z bardziej interesujących.

Gojnik może być znakomitym wsparciem dla układu odpornościowego, dodając energii, poprawiając witalność, eliminując zmęczenie oraz wahania nastroju. Wykorzystywany jest do leczenia grypy i przeziębienia, a także infekcji uszu.

Jakie właściwości ma gojnik?

Zawarta w nim dopamina oraz serotonina wykazują właściwości uspokajające nerwy, dzięki czemu jest wykorzystywany jako środek zapobiegający depresji i nerwicy. Może poprawiać nastrój i pracę mózgu. W wypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych i profilaktyce zaburzeń nerek również warto wykorzystać gojnik.

Roślinę tę często wykorzystuje się do łagodzenia stanów zapalnych błon śluzowych oraz górnych dróg oddechowych. Ciekawostka jest taka, że właściwości gojnika znane były już starożytnym cywilizacjom. Jego wykrztuśne właściwości jako pierwsi odkryli Egipcjanie.

Dziś ziele to znane jest już na całym świecie, głównie w Europie. Rozsiewa się je głównie na łąkach, polach i pastwiskach. Swoje właściwości zawdzięcza fenolokwasom i olejkom eterycznym.

Tagi
Inne od Kornel Kucharski
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Niemal na każdym kroku słyszymy o nowym trendzie na stosowanie składników pochodzenia naturalnego, które pomogą nam zachować zdrowie na długie lata. W przypadku niektórych moda szybko mija, a powstałe z nimi mity szybko są obalane. Inaczej jest jednak w przypadku oleju z czarnuszki. Jest on znany od wieków. Dawno temu nawet nasze babcie stosowały go na wszelakie dolegliwości. Dlaczego by nie kontynuować tej tradycji?Jak wygląda czarnuszka i na co pomaga?W razie zatrucia pokarmowego też może wspomóc olej z czarnuszki. Nieomalże każda apteka dysponuje produktem w postaci kapsułek do połykania oraz płynu do podania ustnego. Poza tym olej z czarnuszki ma także działanie wspomagające odpowiednią pracę wątroby.Sama roślina kwitnie pomiędzy czerwcem a wrześniem. Posiada specyficzne białe lub ewentualnie niebieskie kwiaty i czarne, trójgraniaste nasiona. Z kolei olej przybiera odcień miodowy, ciemnobrązowy czy też żółtopomarańczowy. Jego smak i za...