Jaka gitara jest najlepsza dla początkujących? Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Jaka gitara jest najlepsza dla początkujących? Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 0

W sklepach muzycznych oraz w sieci znajdziesz tysiące rodzajów gitar o różnym wyglądzie, brzmieniu i materiale. Wśród tak licznego wyboru, wątpliwości co do decyzji są naturalne. Instrumenty nie należą do najtańszych produktów, dlatego dobra gitara powinna służyć przez lata. Przyglądnij się naszym wskazówkom i wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Pierwsza gitara – na co zwrócić uwagę?

W Internecie natrafimy na mnóstwo poradników oraz artykułów, na której gitarze winniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, jednakże według mnie najistotniejsze jest która gitara nam się podoba i na jakiej chcemy grać.

Jeśli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy w przyszłości potrafić zagrać ich piosenki „własnoręcznie”, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może sporo osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i ciężej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki oraz przyjemność z gry.

To, że umiemy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy kapitalni w kawałkach SOAD albo AC/DC i odwrotnie. Można powiedzieć, że są to trochę inne instrumenty o różniących się od siebie skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym z osobna.

Czym cechuje się gitara klasyczna?

Jest to najpopularniejszy typ gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dosyć, że jest względnie tania w porównaniu do innych, to jeszcze całkiem lekka, co pozwala nam na zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki lub inne imprezy.

Następnym plusem dla wielu osób może być jej ciepłe i miękkie brzmienie, doskonale nadające się do muzyki klasycznej bądź flamenco. Co więcej, nylonowe struny, jakie w większości wypadków są w tego typu modelach minimalizują bolesność opuszków, co jest częstym problemem dla nowych właścicieli gitar. Atutem może być dodatkowo szerszy gryf, zminimalizuje nam to problem z dociskaniem sąsiadujących strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Najważniejsze cechy gitary akustycznej

Fundamentalną różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej stalowe struny, które dają ostrzejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, znakomicie nadające się do konkretnego wokalu. Z tego powodu osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko w domowym zaciszu, częściej decydują się na ten model. Są nieco cięższe oraz mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co powoduje, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Gitara elektryczna – kto powinien wybrać ten rodzaj gitary?

Instrument bazowy w znacznej ilości zespołów rockowych. W porównaniu do wcześniej przytoczonych można śmiało rzec, że wygląda bombowo. Wąski, wygięty gryf oraz do tego interesujący szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona zastosowania wzmacniacza, który dodatkowo powinniśmy zakupić i co zwiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on decyduje o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa i dźwięki przednie, ale należy pamiętać o stosownym wyposażeniu.

Jaki typ gitary wybrać dla dziecka?

Twoje dziecko zainteresowało się grą na gitarze? Pomóż mu wybrać jak najlepszy typ, który podpasuje Twojemu maluchowi na tyle, że nie zniechęci się do gry. W przyszłości może to sprawić, że muzyka stanie się jego ogromną pasją. Dopasujcie także rozmiar, żeby sprzęt nie przeciążył dziecka. Warto także zdecydować się na zakup strun nylonowych, które nie poranią opuszków dziecka.

Tagi
Inne od Rafael Woźniak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
W sklepach muzycznych oraz w sieci znajdziesz tysiące rodzajów gitar o różnym wyglądzie, brzmieniu i materiale. Wśród tak licznego wyboru, wątpliwości co do decyzji są naturalne. Instrumenty nie należą do najtańszych produktów, dlatego dobra gitara powinna służyć przez lata. Przyglądnij się naszym wskazówkom i wybierz najlepszą dla siebie opcję.Pierwsza gitara – na co zwrócić uwagę?W Internecie natrafimy na mnóstwo poradników oraz artykułów, na której gitarze winniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, jednakże według mnie najistotniejsze jest która gitara nam się podoba i na jakiej chcemy grać.Jeśli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy w przyszłości potrafić zagrać ich piosenki „własnoręcznie”, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może sporo osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i ciężej nam będzie grać na innych t...