Jak wykorzystywać ekologiczne rozwiązania w ogrodzie?

Jak wykorzystywać ekologiczne rozwiązania w ogrodzie?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0

Powołując do życia własny ogród, zastanówmy się  nad tym, jak my sami możemy swoimi działaniami wpłynąć na  poprawę klimatu oraz środowisko naturalne. Czasem nawet z pozoru drobne zabiegi mogą korzystnie wpływać na środowisko. Posiadając już ogród, możemy wdrażać usprawnienia oraz modernizacje, które pomogą nam zaoszczędzić wodę opadową, dbać o glebę i powietrze. Pamiętajmy o tym, że nasze decyzje oddziałują na otaczającą nas naturę, mikroklimat oraz komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nasza codzienna aktywność w dużym stopniu rzutuje na kondycję środowiska. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (nawracające susze, powodzie itd.) nasze rozwiązania we własnej zagrodzie, mogą okazać się pomocne, tym bardziej jeżeli za naszym przykładem pójdzie więcej osób. Mamy do dyspozycji nieco możliwości, aby np. zaoszczędzić wodę.

Oszczędzajmy wodę — najważniejsze informacje 

Przy planowaniu dróg, deptaków i wszelkich utwardzeń na naszej działce ważne jest, aby zadbać o odpowiedni współczynnik powierzchni biologicznie czynnej, by woda deszczowa mogła swobodnie wsiąkać w grunt, zasilając zasoby wód gruntowych, a także swobodnie wyparowywać. Zbyt obszerna powierzchnia utwardzona materiałami nieprzepuszczającymi sprawi, że stracimy wodę opadową nieodwracalnie. Budujmy nawierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się też betonowa płyta ażurowa. W jej szczeliny przedostaje się woda, wchłaniając się w głąb podłoża.

Bardzo dobrym sposobem będzie także zbieranie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do umieszczenia pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy też otrzymać dofinansowanie), wszelkich beczek oraz pojemników, tak by służyła nam po podlewania trawnika, roślin dekoracyjnych i upraw warzywno-owocowych. Ciekawą opcją na dystrybuowanie wody opadowej są studnie chłonne, które rozsączają wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.

Umieszczajmy w naszych ogródkach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wówczas o mikroklimat dookoła naszego domu, jednocześnie gromadząc wodę deszczową, która w ten sposób powróci z powrotem do atmosfery. Jednocześnie stworzymy dogodne środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do nawadniania roślin, zaoszczędzimy wodę, gdyż są one tak wykonane, że wydzielają porcje wody, jakiej rośliny potrzebują.

Nawożenie ekologiczne — najważniejsze informacje 

Niestety większość gotowych nawozów oraz ogólnie środków ochrony roślin wywołuje w przyszłości nieodwracalne szkody w naszym ogródku – ziemia po pewnym czasie jest wyjałowiona, a szkodliwe trucizny z nawozów płyną do wód gruntowych i rzek. Aby stosunkowo ograniczyć wchłanianie chemii, możemy używać naturalnych, ekologicznych nawozów. W tym celu powinno się zbudować na działce własny kompostownik, w którym bez większego zaangażowania stworzymy w pełni wartościowe pożywienie dla naszych upraw. Jeżeli jesteśmy w stanie wygospodarować niedużą powierzchnię na hodowlę warzyw bądź owoców – hodujmy własne zbiory. Karmmy je biologicznym nawozem. Zawsze to kilka sztuk swoich warzyw mniej do kupienia, bez wszechobecnej chemii oraz ulepszaczy.

Sadź przyszłościowo — najważniejsze informacje 

Na pewno znajdzie się wolne miejsce dla kilku roślin miododajnych i nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu lub irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły oraz trzmiele wyprodukują duże ilości miodu. Jeżeli umożliwiają nam to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, będącą siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - oraz miododajnych.

Pracujemy nad jakością powietrza — najważniejsze informacje 

Być może wcale nie potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, zwłaszcza tych spalinowych, produkujących ogromne ilości szkodliwych substancji do powietrza. Jeżeli faktycznie nie wystarczą nam narzędzia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się kupić kosiarkę spalinową, która wydziela mniej zanieczyszczeń? Na rynku są również dostępne innego rodzaju kosiarki: akumulatorowe lub wykorzystujące do napędu energię słoneczną. Nie palmy śmieci, bo emitujemy szkodliwe wyziewy do atmosfery. Te wszystkie małe kroki przybliżają nas do celu, jakim jest ochrona naszego środowiska. 

Tagi
Inne od Kaja Baranowska
Jak wykorzystywać ekologiczne rozwiązania w ogrodzie?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Wybierasz drzwi do domu? Skorzystaj z praktycznych porad
Komentarze: 0
Ocena: brak
Aranżacja wnętrz – 10 zasad ustawiania mebli
Komentarze: 0
Ocena: 4.70
Podstawowe zasady instalacji basenu w ogródku!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Powołując do życia własny ogród, zastanówmy się  nad tym, jak my sami możemy swoimi działaniami wpłynąć na  poprawę klimatu oraz środowisko naturalne. Czasem nawet z pozoru drobne zabiegi mogą korzystnie wpływać na środowisko. Posiadając już ogród, możemy wdrażać usprawnienia oraz modernizacje, które pomogą nam zaoszczędzić wodę opadową, dbać o glebę i powietrze. Pamiętajmy o tym, że nasze decyzje oddziałują na otaczającą nas naturę, mikroklimat oraz komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nasza codzienna aktywność w dużym stopniu rzutuje na kondycję środowiska. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (nawracające susze, powodzie itd.) nasze rozwiązania we własnej zagrodzie, mogą okazać się pomocne, tym bardziej jeżeli za naszym przykładem pójdzie więcej osób. Mamy do dyspozycji nieco możliwości, aby np. zaoszczędzić wodę.Oszczędzajmy wodę ...