Prawidłowe czyszczenie lodówki, czyli w jaki sposób ją myć?

Prawidłowe czyszczenie lodówki, czyli w jaki sposób ją myć?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Patrząc na naszą kuchnię, szybko się zorientujemy, że lodówka jest wykorzystywana przez nas cały czas. Mimo tego niewiele osób czyści ją wystarczająco często. Dlaczego? Bo większość z nas nie lubi tej czynności! Dowiedz się jednak, co może się stać, gdy dostatecznie nie zadbasz o lodówkę. Przede wszystkim jedzenie dużo szybciej się psuje, w lodówce pojawiają się plamy i pleśń oraz zaczną się gromadzić bakterie. Kiedy natomiast otwieramy drzwiczki od lodówki, zacznie się unosić nieprzyjemny zapach. Dlatego naucz się ją dobrze i systematycznie czyścić!

O czym wskazane jest nie zapominać, kiedy czyścimy lodówkę?

Zaczynając, nie zapomnij o odłączeniu swojej lodówki od zasilania. Pierwszym powodem dla tego typu czynności są względy bezpieczeństwa. Prócz tego zmniejszysz niepotrzebne w tym czasie wykorzystanie prądu oraz podniesiesz temperaturę we wnętrzu, co uprości proces oczyszczania. Kiedy już Twoja chłodziarka będzie odłączona od zasilania, wyjmij z niej wszystkie półki i szufladki, a później zostaw uchylone drzwiczki.

Wyciągnięte ze środka elementy umyj ciepłą wodą z płynem, opłucz oraz gruntownie wytrzyj do sucha. W kolejnym kroku zajmij się wnętrzem lodówki. Myj ją przy użyciu mieszaniny wody, mydła oraz sody oczyszczonej lub octu. Mycie przeprowadzaj od góry do dołu. W końcowym etapie spłucz oraz wytrzyj do sucha. Po skończeniu poczekaj minimum 30 min. W tym czasie lodówka powinna w pełni wyschnąć. Czas ten możesz wykorzystać na mycie ścian zewnętrznych. Nie zapomnij o uszczelkach drzwi.

Po sumiennym umyciu możesz już wkładać do środka lodówki jedzenie. Nie powinieneś umieszczać w niej gorących potraw. Jeśli potrzebujesz w niej pozostawić naczynie z czymś ciepłym, pozwól mu najpierw ostygnąć do temperatury pokojowej. Przedmioty o podwyższonej temperaturze mogą być przyczyną, że w jej wnętrzu powstawać będzie szron. Pamiętaj o tym, aby wszystkie produkty w lodówce były hermetycznie zawinięte folią, bądź przykryte pokrywką. Będzie to ochraniać żywność przed wysychaniem, jak również będzie hamowało wydzielanie zapachów.

Przyszedł moment odmrażania lodówki!

Raz na jakiś czas powinieneś przeprowadzić odmrażanie lodówki. Nie wykorzystuj w tym celu żadnych środków chemicznych, jak również nie usuwaj lodu żadnymi przedmiotami. Unikaj również umieszczania we wnętrzu gorących przedmiotów, które mogą uszkodzić element chłodzący Twojego sprzętu.

W celu rozmrożenia wyłącz lodówkę z gniazdka. Jest to dobra okazja, aby jednocześnie starannie oczyścić jej wnętrze. Topniejący lód będzie zbierał się w postaci wody w zbiorniku na dole. Trzeba pamiętać o jego wylewaniu. Przeprowadzaj konserwację w postaci wycierania uszczelek drzwi materiałem nasączonym gliceryną.

Ważne jest, że lodówki zaopatrzone w systemy No Frost także powinny być poddawane procesowi odmrażania dwa razy w roku. W przypadku tego typu sprzętu proces niczym się nie różni. Pamiętaj, tylko aby lód roztapiał się bez Twojej pomocy.

W jaki sposób pozbyć się niepożądanych zapachów z lodówki?

Często zdarza się tak, że lodówki przesiąkają niemiłymi zapachami z jedzenia. Warto w takim momencie zastosować się do kilku rad, które teraz opiszemy. Przede wszystkim proszek do pieczenia! Wsyp go w niewielkie naczynie i postaw do środka, przy czym pamiętaj o jego wymianie mniej więcej co dwa tygodnie. Gdy umyjesz lodówkę, to wstaw do niej świeżo zaparzoną kawę. To również zniweluje zapach. Dobrym sposobem jest wstawienie do lodówki połówki z cytryny!

Tagi
Inne od Radomiła Cieślak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Patrząc na naszą kuchnię, szybko się zorientujemy, że lodówka jest wykorzystywana przez nas cały czas. Mimo tego niewiele osób czyści ją wystarczająco często. Dlaczego? Bo większość z nas nie lubi tej czynności! Dowiedz się jednak, co może się stać, gdy dostatecznie nie zadbasz o lodówkę. Przede wszystkim jedzenie dużo szybciej się psuje, w lodówce pojawiają się plamy i pleśń oraz zaczną się gromadzić bakterie. Kiedy natomiast otwieramy drzwiczki od lodówki, zacznie się unosić nieprzyjemny zapach. Dlatego naucz się ją dobrze i systematycznie czyścić!O czym wskazane jest nie zapominać, kiedy czyścimy lodówkę?Zaczynając, nie zapomnij o odłączeniu swojej lodówki od zasilania. Pierwszym powodem dla tego typu czynności są względy bezpieczeństwa. Prócz tego zmniejszysz niepotrzebne w tym czasie wykorzystanie prądu oraz podniesiesz temperaturę we wnętrzu, co uprości proces oczyszczania. Kiedy już Twoja chłodziarka będzie odłączona o...