Czy lektury szkolne mogą być ciekawe?

Czy lektury szkolne mogą być ciekawe?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 0

Lektury szkolne to książki, które trzeba czytać na lekcjach języka polskiego w trakcie roku szkolnego. Jest to najlepsza metoda na zapoznanie się z założeniami danej epoki. Lektury najtrafniej przedstawiają charakterystykę danych czasów i problemy, z którymi zmagali się ówcześni ludzie. Czytanie lektur jest pouczające i poszerza horyzonty. Chociaż czytanie ich nie zawsze jest najprzyjemniejszą czynnością, z pewnością jej rezultaty niosą za sobą same korzyści. Należy wspierać i zachęcać dzieci do czytania, bo bez książek życie jest znacznie mniej ciekawe.

Wyjątkowe tytuły z lektur dla klas I-III szkoły podstawowej

Cudowna, napisana ze sporą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przybliżająca jego postać oraz zamiłowania. W książeczce znajdują się również wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to ogromna przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To wspaniały sposób na zapoznanie się z życiem oraz twórczością autora „Lokomotywy” i innych popularnych wierszy dla najmłodszych.

Dla kogo lektura Detektyw Pozytywka będzie ciekawa?

Czytelnicy mogą się zdziwić, że tak wspaniale napisana historia jest szkolną lekturą. To bardzo ważne, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki rodzimych autorów, które są interesujące i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dopasowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości oraz logicznego myślenia.

Czy warto przeczytać – O psie, który jeździł koleją? 

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie historia o Lampo, włoskim psie, który jeździł koleją. Co interesujące, książka jest zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Jest to poruszająca opowieść o przyjaźni, wierności i zaangażowaniu, jak również o tęsknocie oraz wyjątkowej więzi, jaka może połączyć człowieka oraz jego czworonoga.

Wyjątkowe tytuły z lektur dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Następny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak realnie pokazuje świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwikłania, a nawet pierwsze, nieśmiałe uczucia – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym lektura się spodoba mamy super wieści: to zaledwie pierwsza z wielu części historii o tej trójce!

Krótkie streszczenie lektury – Mikołajek

Przygody Mikołajka, młodego francuskiego chłopca, i jego szkolnych kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, lub zabrać tę książkę na rodzinny wyjazd. Ogrom świetnego humoru i fascynujących przygód, wzbogacone przykładami, jak dzieci postrzegają świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych oraz starszych. Z pewnością jest to lektura, którą czyta się z radością.

Balladyna Juliusza Słowackiego w kanonie lektur dla szkoły podstawowej

Może nie jest to idealny wybór na wyjątkową lekturę szkolną, ale wystarczy zmienić trochę perspektywę, aby okazało się, że jest to pasjonująca książka! Spróbujmy wyobrazić sobie rywalizację Balladyny i Aliny o względy Kirkora osadzoną w dzisiejszych czasach – film na podstawie takiej historii byłby pasjonującą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia w dalszym ciągu postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale spory bohaterów oraz postacie mogłyby równie dobrze być ukazane w stylu greckiej tragedii. Dużym plusem jest forma dramatu, dzięki której czytanie idzie szybko.

Mini streszczenie lektury – Stowarzyszenie umarłych poetów

Piękna opowieść o szkole i różnych sposobach edukacji. Do elitarnej Akademii Weltona, która wyznaje zasady dyscypliny i tradycji przybywa totalnie niepasujący do tej doktryny nauczyciel angielskiego. Jest wielkim entuzjastą literatury, a szczególnie poezji. Stojąc na biurku i drąc kartki nudnych książek, intryguje uczniów do tego stopnia, że zaczynają odmiennie patrzyć na swoje życie i cele. Między uczniami a nauczycielem zawiązuje się wielka przyjaźń, której lojalnie będą bronić nawet w bardzo trudnej sytuacji. I to jest wspaniała nauka, która płynie z tej książki. Zawsze należy być wiernym swoim ideałom i nie poddawać się presji czy szantażom. Nancy Kleinbaum wiernie odtworzyła scenariusz głośnego filmu pod tym samym tytułem. I książka i film warte są uwagi.

Tagi
Inne od Maurycy Olszewski
Czy lektury szkolne mogą być ciekawe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Lektury szkolne to książki, które trzeba czytać na lekcjach języka polskiego w trakcie roku szkolnego. Jest to najlepsza metoda na zapoznanie się z założeniami danej epoki. Lektury najtrafniej przedstawiają charakterystykę danych czasów i problemy, z którymi zmagali się ówcześni ludzie. Czytanie lektur jest pouczające i poszerza horyzonty. Chociaż czytanie ich nie zawsze jest najprzyjemniejszą czynnością, z pewnością jej rezultaty niosą za sobą same korzyści. Należy wspierać i zachęcać dzieci do czytania, bo bez książek życie jest znacznie mniej ciekawe.Wyjątkowe tytuły z lektur dla klas I-III szkoły podstawowejCudowna, napisana ze sporą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przybliżająca jego postać oraz zamiłowania. W książeczce znajdują się również wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to ogromna przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To wspaniały sposób na zapoznanie się z życiem oraz twórczością...