Czego powinno się dowiedzieć o zawodzie mechanika samochodowego?

Czego powinno się dowiedzieć o zawodzie mechanika samochodowego?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Motoryzacja
Liczba głosów: 0

Samochody służą nam od lat, obecnie przemieszczamy się w nich i często pracujemy. Niestety nie da się uchronić od usterek i obowiązkowego serwisu. Coraz większa liczba aut, powoduje, że coraz więcej warsztatów samochodowych poszukuje pracowników. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zawodu mechanika samochodowego.

Jakie zadania w pracy ma mechanik samochodowy?

Pierwszą odpowiedzią, która się nasuwa, jest naprawa samochodów. Oczywiście to prawda, niemniej jednak to tylko wąski zakres obowiązków osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed przeprowadzeniem napraw fachowiec musi zdiagnozować usterkę. Czasami jego zadanie na tym się nie kończy.

Mechanik musi współpracować z innymi pracownikami warsztatu, żeby warsztat działał sprawnie. Oprócz napraw zajmuje się również konserwacją pojazdów, w tym konkretnych układów takich jak: układ hamulcowy, układ wydechowy i układ napędowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Powinien umieć obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt diagnostyczny. Często też komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Czy aby zostać mechanikiem samochodowym, potrzebne są uprawnienia? 

Najbardziej popularną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej albo technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent na tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników to też samouki. Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować tego typu naprawy na własną rękę.

Dla pracodawcy najistotniejsze są umiejętności. Zawód bądź tytuł można zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami się nie obejdzie. Ten element jest najistotniejszy.

Jakie są zagrożenia w pracy mechanika samochodowego?

Waga i rozmiary samochodów powodują, że mechanik przeważnie musi dopasować swoją pozycję ciała do wymaganych napraw. Mechanik bardzo często leży pod samochodem, stoi pod samochodem lub w kanale warsztatowym z głową odchyloną w górę albo pochyla się do przodu nad otwartą maską auta.

Mechanik musi mieć zdrowy kręgosłup, żeby bez większych problemów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich montaż może wymagać dobrej kondycji i użycia znacznej siły. Musi bardzo uważać i zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło mu nóg.

Oprócz zagrożeń natury mechanicznej, środowisko pracy może być niesprzyjające również z innych powodów. Mechanik zawsze pobrudzi się w pracy. Paliwo, kurz, smary oraz oleje to substancje silnie uczulające alergików. Ważne, aby kandydat na to stanowisko miał pewność, że przebywanie w takich warunkach nie stanowi dla niego zagrożenia z powodów zdrowotnych.

W każdej pracy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z zasadami BHP, jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Uchroni to nas przed ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek zdarzeń losowych, zagrażających życiu czy zdrowiu.

Tagi
Inne od Roman Piotrowski
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Samochody służą nam od lat, obecnie przemieszczamy się w nich i często pracujemy. Niestety nie da się uchronić od usterek i obowiązkowego serwisu. Coraz większa liczba aut, powoduje, że coraz więcej warsztatów samochodowych poszukuje pracowników. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zawodu mechanika samochodowego.Jakie zadania w pracy ma mechanik samochodowy?Pierwszą odpowiedzią, która się nasuwa, jest naprawa samochodów. Oczywiście to prawda, niemniej jednak to tylko wąski zakres obowiązków osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed przeprowadzeniem napraw fachowiec musi zdiagnozować usterkę. Czasami jego zadanie na tym się nie kończy.Mechanik musi współpracować z innymi pracownikami warsztatu, żeby warsztat działał sprawnie. Oprócz napraw zajmuje się również konserwacją pojazdów, w tym konkretnych układów takich jak: układ hamulcowy, układ wydechowy i układ napędowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów ora...