Atrakcyjny wymiar fotografii - jak używać drona do zdjęć i filmów

Atrakcyjny wymiar fotografii - jak używać drona do zdjęć i filmów

Komentarze: 1
Ocena: brak
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 0

Zakup drona dla osób, które chcą fotografować z powietrza to prosta decyzja. Sprzęt ten, używany do celów rekreacyjnych cieszy się coraz większą popularnością. Jego funkcje, a przede wszystkim możliwość przemieszczania się w powietrzu, pozwalają na rejestrację nieprawdopodobnych krajobrazów, nieosiągalnych z ziemi. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem drona, zapoznaj się z naszymi wskazówkami i rozpocznij swoją podniebną przygodę.

O czym warto pamiętać robiąc pierwsze zdjęcia dronem?

W trakcie robienia zdjęć z powietrza nie zapominaj o podstawowych zasadach fotografowania. W uchwyceniu właściwych kadrów mogą przydać się linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich przez aplikację będziesz mógł odnaleźć punkty zaczepiania i sprawniej kadrować te zdjęcia, które Cię interesują.

Używaj formatu RAW do edycji zdjęć z powietrza

Najlepszą opcją do wykonywania zdjęć jest robienie ich w formacie RAW. Dzięki temu formatowi edycja zdjęć jest o wiele łatwiejsza. W RAW dodatkowo wydobywanie prześwietlonych bądź zacienionych detali zabawa kolorami i ekspozycją jest znacznie łatwiejsza niż w formacie JPEG.

Wybierz odpowiedni czas naświetlania podczas używania drona

Czas naświetlania jest kolejnym bardzo istotnym czynnikiem przy robieniu zdjęć z powietrza. Jeżeli chcesz mieć ostre zdjęcia i bardziej wyraźne, ustaw  krótszy czas naświetlania. Natomiast jeśli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, to znaczy artystycznego rozmycia, użyj dłuższego czasu naświetlania i wyposaż się w filtry ND.

Przed planowanym lotem dronem, sprawdź prognozy pogody

Podczas wykonywania zdjęć istotnym elementem są warunki atmosferyczne. Zawsze staraj się sprawdzać pogodę przed planowanym lotem. Powinieneś pamiętać o tym, że pogoda potrafi być zaskakująca i nawet z niedużej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start oraz utrzymanie się drona w powietrzu. W związku z tym zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot jak również kontrolować warunki atmosferyczne.

Ekspozycja na światło w trakcie robienia zdjęć dronem

Z pogodą wiąże się jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą nadać nawet najmniej interesującemu terenowi ponadprzeciętnego charakteru. Z tego powodu staraj się planować loty dronem rano, bądź po południu w trakcie tzw. złotej godziny, kiedy słońce chyli się ku zachodowi albo wznosi przy wschodzie.

Latanie dronem w złą pogodę — Czy to dobry pomysł?

Mogłoby się wydawać, że ujęcia z padającym śniegiem w tle albo takie owiane tajemniczą i klimatyczną mgłą, to nic trudnego. Wystarczy poczekać na odpowiednie warunki. Nic bardziej mylnego. Drony to urządzenia elektroniczne i nie każda pogoda dobrze na nie działa. Dla przykładu bardzo niskie temperatury niekorzystnie wpływają na żywotność baterii drona, bardzo niewielu producentów dopuszcza latanie dronem w temperaturach poniżej zera. Mgła, wiatr i opady to też warunki, podczas których start dronem to nie najlepszy pomysł. Zastanów się, na czym bardziej Ci zależy. Na świetnym ujęciu opatrzonym ryzykiem, czy odpowiedzialności za sprzęt, siebie i innych.

Tagi
Inne od Maurycy Olszewski
Czy lektury szkolne mogą być ciekawe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu
Jerzy Kaczmarek

Niedawno kupiłem niedużego drona i chyba już wiem co z nim zrobię.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Zakup drona dla osób, które chcą fotografować z powietrza to prosta decyzja. Sprzęt ten, używany do celów rekreacyjnych cieszy się coraz większą popularnością. Jego funkcje, a przede wszystkim możliwość przemieszczania się w powietrzu, pozwalają na rejestrację nieprawdopodobnych krajobrazów, nieosiągalnych z ziemi. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem drona, zapoznaj się z naszymi wskazówkami i rozpocznij swoją podniebną przygodę.O czym warto pamiętać robiąc pierwsze zdjęcia dronem?W trakcie robienia zdjęć z powietrza nie zapominaj o podstawowych zasadach fotografowania. W uchwyceniu właściwych kadrów mogą przydać się linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich przez aplikację będziesz mógł odnaleźć punkty zaczepiania i sprawniej kadrować te zdjęcia, które Cię interesują.Używaj formatu RAW do edycji zdjęć z powietrzaNajlepszą opcją do wykonywania zdjęć jest robienie ich w formacie RAW. Dzięki temu formatowi edycja zdjęć jes...