Aranżacja wnętrz – 10 zasad ustawiania mebli

Aranżacja wnętrz – 10 zasad ustawiania mebli

Komentarze: 0
Ocena: 4.70
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 3

Każdy dobry architekt, od wielu lat zajmujący się projektowaniem wnętrz, ma wiele do powiedzenia w kwestii ustawiania mebli. Na doświadczenie w aranżacji wnętrz składa się wiele wykonanych projektów i wizualizacji. Jest dużo sposobów na to, by pomieszczenie było stylowe i funkcjonalne. Przedstawiamy 10 ważnych wskazówek dotyczących prawidłowego rozmieszczania mebli.

Czy w aranżacji wnętrz najważniejsza jest funkcjonalność?

Sofa w salonie

Projektowanie każdego wnętrza należy rozpocząć od dokładnego przemyślenia, jak ta przestrzeń będzie wykorzystywana. Na przykład dwie sofy naprzeciw siebie wyglądają ładnie i elegancko. Lecz jeżeli pokój, w którym je ustawiamy, ma służyć głównie do oglądania telewizji, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Trzeba zastanowić się, jak dużą przestrzeń mamy do dyspozycji, do czego mają służyć meble oraz co powinno znaleźć się w zasięgu ręki.

Aranżując wnętrze pamiętaj zostawić trochę wolnej przestrzeni

Ustawiając meble, należy zachować umiar, aby nie zagracić wnętrza. Czasem mniej znaczy lepiej. Jeśli przedmiotów jest zbyt dużo, nie tylko zachwiana zostaje równowaga w pomieszczeniu, lecz pokój stanie się niewygodny. Przestrzeń musi być dobrze zaplanowana, by można było wygodnie przemieszczać się po mieszkaniu.

Klucze dobrze przeprowadzonej aranżacji wnętrza jest równowaga

Duży salon

We wnętrzu ważna jest symetria i równowaga. Unikamy wówczas chaosu, w którym trudno zrelaksować się i odpocząć. Masywne meble w małym pokoju przytłaczają pomieszczenie. Równie niekorzystnie prezentują się duże przedmioty obok małych, czy wysoka lampa podłogowa z wiszącym kloszem obok wielkiej komody. Całość ma wyglądać harmonijnie, również za sprawą dobrze dobranych kolorów. Równowaga wizualna sprawia, że czujemy się dobrze we wnętrzu.

 

Każdy mebel powinien mieć coś, co do niego pasuje

Nawet najbardziej przytulny fotel, jeśli stoi samotnie przy ścianie, wygląda dziwnie. Gdziekolwiek postawisz wygodną sofę czy inne siedzisko, upewnij się, że obok zmieści się stolik, na którym można postawić filiżankę herbaty lub lampkę do czytania. Lepiej wyglądają zawsze dwa fotele niż jeden, dobrym rozwiązaniem jest także kącik wypoczynkowy z sofą i fotelami.

Podziel wnętrze na strefy na każdą porę dnia

W przestronnym wnętrzu, za pomocą odpowiedniego ułożenia mebli, można stworzyć przytulne strefy, na przykład otwartą kuchnię z salonem i kącikiem jadalnym. Sofa i fotele ustawione na dywanie wraz ze stolikiem kawowym to miejsce wypoczynku i spotkań towarzyskich. Przyciągający wzrok żyrandol nad stołem z krzesłami wyznaczy strefę spożywania posiłków. Nawet zwykły zabieg, taki jak odwrócenie sofy tyłem do reszty pokoju mówi „to jest salon”.

Nie przysuwaj mebli do samych ścian

We wnętrzu o odpowiednim metrażu nie ma potrzeby ustawiania mebli bezpośrednio przy ścianach. Lepiej jest ustawić fotel czy sofę w takiej odległości, by między nimi a ścianą dało się swobodnie przejść. Taki układ daje wrażenie większej przestrzeni i lekkości.

Staraj się, by nic nie zasłaniało Twojego ulubionego widoku z okna

Okno w salonie

Jeśli wnętrze ma być przestronne, nic nie może być ustawione tak, by zasłaniało okno czy widok na salon z kuchni. Nie oznacza to, że wszystkie meble powinny być niskie. Szczególną uwagę zwróć na to, co stoi przed oknem i bezpośrednio przy wejściu do pokoju. Wysokie regały umieszcza się oczywiście przy ścianach. Jednak ścianę, na której znajduje się największe okno, pozostaw pustą. Wówczas wnętrze będzie optycznie większe i lepiej doświetlone.

Zaprojektuj punkt centralny

Nie trzeba oczywiście kupować specjalnie ogromnej lampy wiszącej, oryginalnej tapety czy cennych dzieł sztuki. Ustaw tak meble, by zwrócić uwagę na coś ciekawego we wnętrzu, na przykład piękny widok z okna, ozdobny kominek, piękną boazerię, designerski fotel.

Nie bój się eksperymentować i ustawiaj meble inaczej niż zwykle

Bywa tak, że od lat mamy w domu meble ułożone w ten sam sposób. Przyzwyczailiśmy się do jednego układu i jesteśmy przekonani, że tylko w ten sposób wszystko będzie na swoim miejscu. Warto jednak poeksperymentować z meblami. Czasem wystarczy tylko przenieść krzesło, przesunąć sofę lub zmienić położenie łóżka, by wprowadzić do wnętrza powiew świeżości.

Stosuj zasady, lecz urządzaj swoje wnętrze tak jak lubisz

Dobrze jest znać i stosować wszystkie zasady, dzięki którym wnętrze będzie lepsze i wygodniejsze. Jednak pamiętaj, że to Ty mieszkasz w swoim domu. Przy odrobinie kreatywności każdą zasadę można złamać. Ważne jest, by czuć się dobrze w swoim mieszkaniu. Staraj się, by Twoje wnętrze było piękne, poprawiaj, eksperymentuj, a stworzysz wyjątkowe miejsce.
 

 

Tagi
Inne od Kaja Baranowska
Jak wykorzystywać ekologiczne rozwiązania w ogrodzie?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Podstawowe zasady instalacji basenu w ogródku!
Komentarze: 0
Ocena: brak
Aranżacja wnętrz – 10 zasad ustawiania mebli
Komentarze: 0
Ocena: 4.70
Wybierasz drzwi do domu? Skorzystaj z praktycznych porad
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz wszystkie
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Każdy dobry architekt, od wielu lat zajmujący się projektowaniem wnętrz, ma wiele do powiedzenia w kwestii ustawiania mebli. Na doświadczenie w aranżacji wnętrz składa się wiele wykonanych projektów i wizualizacji. Jest dużo sposobów na to, by pomieszczenie było stylowe i funkcjonalne. Przedstawiamy 10 ważnych wskazówek dotyczących prawidłowego rozmieszczania mebli.Czy w aranżacji wnętrz najważniejsza jest funkcjonalność?Projektowanie każdego wnętrza należy rozpocząć od dokładnego przemyślenia, jak ta przestrzeń będzie wykorzystywana. Na przykład dwie sofy naprzeciw siebie wyglądają ładnie i elegancko. Lecz jeżeli pokój, w którym je ustawiamy, ma służyć głównie do oglądania telewizji, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Trzeba zastanowić się, jak dużą przestrzeń mamy do dyspozycji, do czego mają służyć meble oraz co powinno znaleźć się w zasięgu ręki.Aranżując wnętrze pamiętaj zostawić trochę wolnej przestrzeniUstawiając ...